Procedura organizacji wycieczek szkolnych

w Szkole Podstawowej nr 1 w Płońsku

 

 

 

 

 

Na podstawie:

  • rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516); wraz z rozporządzeniem zmieniającym z dnia 28 sierpnia 2014 r. (Dz. U. 2014 poz. 1150).
  • rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z zm.).

 

  1. Szkoła może organizować dla uczniów różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. W organizowaniu form działalności szkoła może współdziałać ze stowarzyszeniami i innymi podmiotami, których przedmiotem działalności jest krajoznawstwo i turystyka.

 

  1. 2. Organizowanie przez szkołę krajoznawstwa i turystyki ma na celu:

1) poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,

2) poznawanie kultury i języka innych państw,

3) poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,

4) wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania,

5) upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,

6) podnoszenie sprawności fizycznej,

7) poprawę stanu zdrowia dzieci i młodzieży pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie

8) upowszechnianie form aktywnego wypoczynku,

9) przeciwdziałanie patologii społecznej,

10) poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.

 

  1. Krajoznawstwo i turystyka może być organizowana w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych.

 

  1. Organizowanie krajoznawstwa i turystyki odbywa się w następujących formach:

1) wycieczki przedmiotowe – inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,

2) wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych – zwane dalej „wycieczkami”,

3) imprezy krajoznawczo-turystyczne, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje,

4) imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne – zwane dalej „imprezami”.

 

  1. Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych.

 

  1. 6. Przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek poza terenem szkoły liczbę opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala się, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich będą się one odbywać.

 

  1. Szkoła może organizować wycieczki zagraniczne w formach, na które zgodę wyraża dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Zawiadomienie zawiera:

1) nazwę kraju,

2) czas pobytu,

3) program pobytu,

4) imię i nazwisko kierownika oraz opiekunów,

5) listę uczniów biorących udział w wyjeździe wraz z określeniem ich wieku.

 

  1. Kierownikiem lub opiekunem uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej może być osoba znająca język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących się na trasie planowanej wycieczki lub imprezy.

 

  1. 9. Udział uczniów niepełnoletnich w wycieczkach, z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych i imprezach wymaga zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

 

  1. Wycieczkę lub imprezę przygotowuje się pod względem programowym i organizacyjnym, a następnie informuje się uczestników o podjętych ustaleniach, a w szczególności o: celu, trasie, harmonogramie i regulaminie.

 

  1. Program wycieczki lub imprezy organizowanej przez szkołę, listę uczestników, imię i nazwisko kierownika oraz liczbę opiekunów zawiera karta wycieczki lub imprezy, którą zatwierdza dyrektor szkoły (wzór karty załącznik nr 1).

 

  1. 12. Dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.

Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora szkoły, osoba pełnoletnia, która:

  • ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,
  • jest instruktorem harcerskim,
  • posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przewodnika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek.

 

  1. Kierownik wycieczki lub imprezy w szczególności:

1) opracowuje program i harmonogram wycieczki lub imprezy,

2) opracowuje regulamin i zapoznaje z nim wszystkich uczestników,

3) zapewnia warunki do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki lub imprezy oraz sprawuje nadzór w tym zakresie,

4) zapoznaje uczestników z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnia warunki do ich przestrzegania,

5) określa zadania opiekuna w zakresie realizacji programu, zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki lub imprezy,

6) nadzoruje zaopatrzenie uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy,

7) organizuje transport, wyżywienie i noclegi dla uczestników,

8) dokonuje podziału zadań wśród uczestników,

9) dysponuje środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki,

10) dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu,

11) opracowuje informację dla rodziców zawierającą skrócony harmonogram wycieczki, czas wyjazdu i przyjazdu, informację dotyczącą wyposażenia uczestnika, bagażu, numer kontaktowy.

 

  1. 14. Opiekunem wycieczki lub imprezy może być nauczyciel albo po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna pełnoletnia osoba.

Opiekun w szczególności:

1) sprawuje opiekę nad powierzonymi mu uczniami,

2) współdziała z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki lub imprezy,

3) sprawuje nadzór nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,

4) nadzoruje wykonywanie zadań przydzielonych uczniom,

5) sprawdza stan liczbowy jej uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego,

6) wykonuje inne zadania zlecone przez kierownika.

 

  1. 15. Zadania dyrektora:

1) wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy,

2) może wyrazić zgodę na łączenie funkcji kierownika i opiekuna wycieczki lub imprezy,

3) zatwierdza dokumenty,

4) zatwierdza rozliczenie finansowe wycieczki lub imprezy (w przypadku dotacji z budżetu szkoły)

 

  1. 16. Uczestnicy wycieczek i imprez podlegają ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w przypadku wycieczki lub imprezy zagranicznej – ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

 

  1. 17. Działalność szkoły w zakresie krajoznawstwa i turystyki, w tym koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek lub imprez, może być finansowana ze środków pozabudżetowych, a w szczególności:

1) z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie,

2) ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,

3) ze środków wypracowanych przez uczniów,

4) ze środków przekazanych przez radę rodziców, a także osoby fizyczne i prawne.

 

  1. Rozliczenie wycieczki, imprezy odbywa się przez przekazanie sprawozdania finansowego zainteresowanym (rodzice, sponsorzy).

 

 

SZCZEGÓŁOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA WYCIECZKACH I IMPREZACH SZKOLNYCH  

 

 

  1. Przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek poza terenem szkoły liczbę opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala się, uwzględniając wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualną niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich będą się one odbywać.
  2. Opiekun wycieczki sprawdza stan liczbowy jej uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego.
  3. Niedopuszczalne jest realizowanie wycieczek podczas burzy, śnieżycy, gołoledzi i wichury.
  4. Jeżeli specyfika wycieczki tego wymaga, jej uczestników zaznajamia się z zasadami bezpiecznego przebywania nad wodą.
  5. Osoby pozostające pod opieką szkoły mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
  6. Nauka pływania może odbywać się tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych i przystosowanych.
  7. Uczącym się pływać i kąpiącym się zapewnia się stały nadzór ratownika i opiekuna ze strony szkoły.
  8. Kajaki i łodzie, z których korzystają uczestnicy wycieczek, wyposaża się w sprzęt ratunkowy. Ze sprzętu pływającego korzystają jedynie osoby przeszkolone w zakresie jego obsługi oraz posługiwania się wyposażeniem ratunkowym.
  9. Niedopuszczalne jest używanie łodzi i kajaków podczas silnych wiatrów.
  10. Niedopuszczalne jest urządzanie ślizgawek i lodowisk na rzekach, stawach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych.
  11. Przed przystąpieniem do strzelania z broni sportowej uczniów zaznajamia się z zasadami korzystania ze strzelnicy i bezpiecznego obchodzenia się z bronią.
  12. Niedopuszczalne jest wydawanie osobom pozostającym pod opieką szkoły sprzętu, którego użycie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia (w tym dysku, kuli, młota, oszczepu, łuku, szpady, sportowej broni strzeleckiej) jeżeli szkoła nie ma możliwości zapewnienia warunków bezpiecznego korzystania z tego sprzętu.

 

 

Wycieczka autokarowa:

 

  • liczebność grupy dostosowana do możliwości technicznych autokaru/liczby miejsc;
  • liczba opiekunów dostosowana do wieku, stopnia rozwoju psychofizycznego, stanu zdrowia i ewentualnej niepełnosprawności uczniów (nie licząc kierowcy i pilota/przewodnika) – przyjmuje się do 20 uczestników na jednego opiekuna, a w przypadku dzieci do 10 roku życia lub grupy mieszanej – do 15 uczestników;
  • każdy opiekun ma przydzieloną sobie grupę uczniów;
  • miejsca przy drzwiach zajmują osoby dorosłe (opiekunowie);
  • przejścia w autokarze muszą być wolne, nie mogą znajdować się tam dodatkowe miejsca do siedzenia;
  • kierowca posiada uprawnienia kierowcy zawodowego i odpowiada za sprawność techniczną autokaru
  • kierownik wycieczki zobowiązany jest zgłosić wyjazd autokaru wycieczkowego na policję, w celu kontroli stanu technicznego pojazdu i dokumentacji kierowcy;
  • autokar powinien być oznakowany - przewóz dzieci;
  • postoje mogą odbywać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na oznakowanych parkingach;
  • po każdej przerwie w podróży należy sprawdzić stan liczebny dzieci;
  • obowiązkiem opiekunów jest dopilnowanie dzieci w czasie jazdy (nie wolno chodzić po autokarze, siedzieć tyłem, na oparciu, wyrzucać śmieci przez okno, itd.);
  • planując wycieczkę autokarową należy zapoznać się ze stanem zdrowia uczestników
  • należy zabrać apteczkę pierwszej pomocy;
  • nie ma przepisu zabraniającego jazdy nocą.

 

 

Wycieczka piesza na terenie miejscowości (np. do galerii, kina…) lub pobliski teren miejscowości

 

  • liczebność do 30 uczniów – 1 opiekun; wycieczka piesza - pobliski teren miejscowości – dwóch opiekunów (dodatkowym wsparciem może być rodzic lub inna pełnoletnia osoba);
  • w przypadku dwóch opiekunów: w czasie marszu jeden opiekun prowadzi grupę, drugi idzie na końcu;
  • uczestnicy posiadają ubiór (a szczególnie buty) odpowiedni do miejsca i warunków atmosferycznych;
  • w mieście poruszamy się po chodnikach, a poza miastem – lewą stroną drogi, pojedynczo, ustępując z drogi nadjeżdżającym pojazdom. Dwójkami poza miastem chodzimy wyłącznie po drogach o bardzo małym ruchu;
  • w lesie poruszamy się po znakowanych szlakach turystycznych (na terenie parków narodowych lub krajobrazowych – wyłącznie) lub wyznaczonych ścieżkach turystycznych;
  • na początku i końcu opiekun powinien posiadać mapę, dobrze, gdyby znał teren;
  • przed wyruszeniem sprzed szkoły uczestnicy są poinformowani o zasadach poruszania się po drogach i po lesie;
  • należy zabrać apteczkę pierwszej pomocy.

 

 

 Wycieczka rowerowa:

 

  • liczebność – 2 opiekunów na grupę 10–13 uczniów (zgodnie z prawem o ruchu drogowym w kolumnie rowerów nie może jechać więcej niż 15 osób);
  • wszyscy uczniowie muszą posiadać kartę rowerową;
  • prowadzący wycieczkę jedzie na początku, za nim najsłabsi w grupie, następnie pozostali uczniowie, drugi opiekun jedzie na końcu grupy;
  • tempo jazdy powinno być dostosowane do możliwości najsłabszego uczestnika;
  • odstępy pomiędzy jadącymi do 5 m; w przypadku kilku grup odstępy między nimi powinny wynosić co najmniej 200m;
  • uczestnicy wycieczki jadą jeden za drugim (nie wolno jechać obok siebie), jak najbliżej prawej krawędzi drogi, zgodnie z przepisami ruchu drogowego;
  • opiekun wycieczki posiada apteczkę pierwszej pomocy oraz narzędzia do ewentualnej naprawy rowerów,
  • uczestnicy powinni posiadać ubiór odpowiedni do jazdy oraz kask ochronny na głowę;
  • rower powinien być wyposażony w światła odblaskowe.

 

 

 

Wycieczka piesza w góry – określają odrębne przepisy (rozporządzenie rady ministrów w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających kąpiących się i uprawiających sporty wodne)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOKUMENTACJA WYCIECZKI POWINNA ZAWIERAĆ:

1) Plan wycieczki (karta wycieczki)  oraz imienną listę uczestników – załącznik nr 1.

2) Lista z danymi uczestników ( przypadku wycieczek kilkudniowych – załącznik nr 2).

3) Szczegółowy harmonogram na każdy dzień wycieczki, imprezy.

4) Pisemną zgodę rodziców dziecka na udział w wycieczce, imprezie (załącznik nr 3).

5) Regulamin wycieczki (załącznik nr 4).

6) Rozliczenie finansowe wycieczki – składane po odbyciu wycieczki (załącznik nr 5).

 

 

 

 

 

 

 

 

KARTA WYCIECZKI

Klasa ...............

Cele i założenia programowe wycieczki:

.....................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................

................................................................................

Trasa wycieczki:

.....................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................

Termin ......................................................... Liczba dni .................................................

Liczba uczestników .................................... Środek lokomocji ......................................

Kierownik wycieczki: Opiekunowie:

..................................... ...................................................................

....................................................................

....................................................................

O Ś W I A D C Z E N I E

W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo życia i zdrowia powierzonej mej opiece młodzieży na czas

trwania ww. wycieczki (imprezy) zobowiązuję się do bezwzględnego przestrzegania przepisów dotyczących

zasad bezpieczeństwa na wycieczkach dla dzieci i młodzieży.

 

 

Podpisy opiekunów:                                                                                                Podpis kierownika wycieczki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HARMONOGRAM WYCIECZKI (IMPREZY)

 

Data i godz. wyjazdu

Ilość km

Miejscowość

Program

Adres punktu noclegowego i żywieniowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zatwierdzam:

 

 

....................................................................

 

(podpis dyrektora lub wicedyrektora)

 

LISTA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI DO .........................................................................

W DNIU ....................................

 

Lp

 

Nazwisko i imię    

. Klasa                                                    

Adres zamieszkania

Data urodzenia

Miejsce

urodzenia

 

Telefon

rodzica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy uczestnicy są objęci zbiorowym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i

młodzieży w ......................................... Polisa Nr .................................... z dnia .........................................

 

 

 

ZGODA RODZICÓW NA WYJAZD DZIECKA NA WYCIECZKĘ

  1. Wyrażam zgodę na wyjazd mojego syna/córki ................................................................. z klasy ............. na

wycieczkę do ........................................................ w dn. .......................

.......................................... ........................................................

(data) (podpis rodzica, opiekuna)

 

  1. Informacje o dziecku: syn/córka
  • Dobrze/źle* znosi jazdę autobusem.
  • Inne ważne uwagi dotyczące zdrowia dziecka.

.........................................................................................................................................................................

......................................................................................................

  • W przypadku choroby lokomocyjnej zobowiązuję się zaopatrzyć dziecko w środki umożliwiające jazdę

autokarem.

  1. Dane osobowe uczestnika wycieczki:
  • Adres zamieszkania .......................................................................................................
  • Tel. domowy (komórkowy) ...........................................................................................
  • Seria, nr paszportu** .....................................................................................................

Prawdziwość powyższych danych potwierdzam:

....................................................................

(czytelny podpis rodzica, opiekuna)

* niewłaściwe skreślić,

** dotyczy wycieczek zagranicznych

 

 

 

 

 

 

 

Regulamin uczestnika wycieczki

 

  1. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do posłuszeństwa i wykonywania poleceń kierownika wycieczki oraz

opiekunów.

  1. Zabrania się samowolnego oddalania od grupy.
  2. Należy przestrzegać punktualnego stawiania się w miejscach zbiórek.
  3. Wszelkie niedyspozycje trzeba zgłaszać opiekunowi; zabrania się przyjmowania leków bez wiedzy opiekuna.
  4. Zabrania się spożywania i posiadania wszelkich używek (alkohol, papierosy, narkotyki); w przypadku

stwierdzenia posiadania ich lub spożycia, kierownik wycieczki jest zobowiązany do natychmiastowego

powiadomienia rodziców.

  1. W miejscach noclegowych należy przestrzegać wewnętrznych regulaminów ośrodków wypoczynkowych (cisza

nocna, porządek).

  1. Należy zachowywać się stosownie do miejsca pobytu (nie krzyczeć, nie niszczyć przyrody, nie rozpalać ogniska w

miejscach niedozwolonych).

  1. Dbać o bezpieczeństwo swoje i innych
  2. Kąpiel w akwenach możliwa jest tylko za zgodą i pod opieką opiekuna.
  3. Każdy uczestnik wycieczki powinien być wyposażony w odpowiedni strój i ekwipunek (w zależności od rodzaju

wycieczki).

  1. Uczestnicy potwierdzają własnoręcznym podpisem fakt zapoznania się z regulaminem i zobowiązują się

przestrzegać zawartych w nich zasad.

 

 

Podpisy uczniów potwierdzające zapoznanie się z regulaminem

Lp. Nazwisko i imię ucznia Podpis ucznia

 

 

 

 

 

 

Kierownik wycieczki szkolnej organizowanej w kraju powinien posiadać następujące dokumenty:

 

  • - zatwierdzoną przez dyrektora szkoły kartę wycieczki - wzór jest załącznikiem do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516) - dalej r.o.k.t.,
  • - listę uczestników wraz z podaniem ich wieku,
  • - szczegółowy program wycieczki,
  • - zgodę rodziców/prawnych opiekunów na uczestnictwo w wycieczce niepełnoletnich uczniów,
  • - polisę potwierdzająca ubezpieczenie NNW uczestników wycieczki,
  • - regulamin danej wycieczki oraz potwierdzenie zapoznania z nim uczestników wycieczki,
  • - podsumowanie (po zakończeniu wycieczki), ocenę stopnia realizacji programu wycieczki,
  • - rozliczenie finansowe.
  • - w przypadku wyjazdów zagranicznych - ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia oraz listę podróżujących dla wycieczek w Unii Europejskiej.

 

 

ROZLICZENIE FINANSOWE WYCIECZKI

Rozliczenie finansowe wycieczki klasy ..............do .....................................................................w dniu

..............................

  1. Dochody:

Wpłaty uczniów: .........................................................................................

Inne źródła: ..................................................................................................

Razem: ...........................................................................

  1. Wydatki:

.....................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

..................................

Razem: ..........................................................................................

III. Koszt wycieczki na jednego uczestnika:.........................................................

  1. Pozostała kwota ...................................... zostaje przeznaczona na

.......................................................................................................................................................

..........................................................................................

Organizator:

.................................................................

podpis

Rozliczenie przyjął:

............................................................................................

data, podpis